Latvijas ekonomiskās attiecības ar ASV

26.10.2022. 17:06

Latvijai un ASV ir dinamiskas ekonomiskās attiecības, uz ko norāda Latvijas uzņēmēju intereses pieaugums par ASV tirgu un eksporta palielināšanās, it īpaši nišas produktos ar augstu pievienoto vērtību. 2017. gadā tika atjaunota LIAA pārstāvniecība ASV, kas patlaban darbojas Sanfrancisko (Kalifornija).

2017. gadā ievērojamie pieaudzis kopējais preču tirdzniecības apgrozījums, kā arī Latvijas preču eksports ar ASV. Lielākais potenciāls sadarbībai ir IT, jaunuzņēmumu, augsto tehnoloģiju finanšu tehnoloģiju un pārtikas rūpniecības sektoros.

Veiksmīgas Latvijas uzņēmumu investīcijas ASV ir “Valmiera Glass USA Corp,” kas kopumā plāno investēt vairāk nekā 100 MUSD savas ražotnes attīstībā Džordžijas pavalstī. Uzņēmums kopumā radījis vairāk nekā 400 jaunas darba vietas ASV tirgū. Tāpat jāatzīmē arī Latvijas kompānijas “Printful” ražotnes Kalifornijā un Ziemeļkarolīnā, kas kopumā radījušas vairāk nekā 300 jaunas darba vietas.

Saskaņā ar Lursoft datiem 2018. gada 13. februāri Uzņēmumu reģistrā ir reģistrēti 629 uzņēmumi ar ASV kapitālu. ASV pēc investīcijām Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos ieņem 14. vietu un ir veikusi ieguldījumus 134,1 milj. EUR apmērā.  Kā ASV investīciju veiksmes stāstus Latvijā var minēt – Cabot un Cytec (ķīmiskā rūpniecība), Exigen Services (programmatūras ārpakalpojumu izstrāde), Groglass (anti-reflektīvā stikla ražošana), Jeld-Wen (durvju plākšņu ražošana). 2017. gadā Rīgā tika atklāts arī Microsoft lielākais inovāciju centrs Ziemeļeiropā.