Uz ASV - bez vīzas

21.02.2020. 18:01

VAI VĒLIES CEĻOT UZ AMERIKAS SAVIENOTAJĀM VALSTĪM BEZ VĪZAS? 

Ārlietu ministrija informē, ka no 2016. gada 1. janvāra, pamatojoties uz drošības situāciju pasaulē, Amerikas Savienotās Valstis (ASV) plāno ieviest izmaiņas ASV bezvīzu programmā ESTA. Ceļotājiem ir jābūt gataviem, ka ieceļojot ASV ar ESTA, uz robežas var būt papildus pārbaudes.

Ceļotājiem, kas plāno doties uz ASV, ir jābūt derīgai Latvijas Republikas pilsoņa pasei, kas satur biometrijas datus. Saskaņā ar šobrīd pieejamo informāciju ārvalstniekiem, kas pēc 2011.gada 1.marta ir apmeklējuši Irāku un Sīriju, kā arī citas valstis, kas tiek uzskatītas par terorisma riska valstīm, vai ir šo valstu pilsoņi,  būs liegts ieceļot ASV bez vīzas. Šīm personām ieceļošanai ASV būs jāpieprasa vīzas.

Aicinām ceļotājus sekot līdzi jaunākajai informācijai ASV vēstniecības Latvijā mājaslapā un Ārlietu ministrijas mājaslapā par izmaiņām ieceļošanas nosacījumos ASV.

2008. gada 17.oktobrī ASV prezidents Dž.Bušs apstiprināja Latvijas pievienošanos ASV bezvīzu programmai (Visa Waiver Program - VWP).

Sākot no 2008. gada 17. novembra Latvija ir ASV bezvīzu programmas (Visa Waiver Program) dalībvalsts, kuras ietvaros Latvijas pilsoņi var ceļot uz ASV bez vīzas tūrisma un biznesa nolūkos.

Būtisks priekšnosacījums ieceļošanai ASV bez vīzas ir Latvijas pilsoņa biometriskā pase, kuru izdošana Latvijā uzsākta 2007.gada 20.novembrī.

Lai ieceļotu ASV bez vīzas, Latvijas pilsonim pirms ceļojuma ir jāsaņem apstiprinājums no Elektroniskās ceļošanas atļaujas sistēmas (Electronic System for Travel Authorization, turpmāk - ESTA). 

ESTA ir automatizēta sistēma, kas tiek izmantota, lai noteiktu apmeklētāju tiesības ceļot uz ASV bezvīzu programmas ietvaros, kā arī, lai šāds ceļojums neradītu likumpārkāpuma vai drošības risku.

ESTA iesniegumu ir atļauts iesniegt ceļotāja vārdā arī trešajai pusei, piemēram, radiniekam vai ceļojumu aģentam.

Svarīgākie notikumi Latvijas pievienošanās ceļā ASV bezvīzu programmai

Biežāk uzdotie jautājumi  

Vai ASV ir domājusi pagarināt vīzu derīguma termiņu Latvijas studentiem?

Ko nozīmē bezvīzu režīms ar ASV?

Kā var pieteikties ESTAi uz ASV?

Vai ESTA jāsaņem katram ceļotājam individuāli?

Vai arī zīdaiņiem jāsaņem ESTA?

Kāda informācija ir nepieciešama, lai aizpildītu ESTA iesniegumu?

Kādos gadījumos varēs doties uz ASV bez vīzas?

Cik ilgu laiku pirms brauciena nepieciešams pieteikties ESTAi?

Kuru valstu pilsoņi var ieceļot ASV bezvīzu programmas ietvaros?

Vai visu VWP dalībvalstu pilsoņiem ir jāpiesakās ESTA?

Kādas ir ESTA priekšrocības?

Vai ESTA ir vīza?

Kāpēc ceļošanai uz ASV bezvīzu programmas ietvaros nepieciešama ESTA?

Ja man ir derīga ASV vīza, vai nepieciešama arī  ESTA?

Ja ir saņemts ESTAs apstiprinājums ceļošanai uz ASV, vai tas nozīmē, ka var iebraukt valstī?

Cik ilgi derīga ESTA?

Cik laika prasa pieprasījuma apstrāde ESTA sistēmā?

Cik maksās ESTA?

Vai var pieteikties ESTA atļaujai īsi pirms izbraukšanas?

Vai ESTA ir pieejama latviešu valodā?

Vai atbildes jāsniedz tikai angļu valodā?

Ja ir saņemts ESTA apstiprinājums, vai ir jāaizpilda arī veidlapa I-94W (neimigranta bezvīzu ieceļošanas/ izceļošanas veidlapa)?

Vai ESTA ceļošanas atļaujai jāpiesakās atkārtoti?

Ko darīt, ja ir saņemta jauna biometriskā pase?

Vai ceļošanai uz ASV bezvīzu programmas ietvaros ir nepieciešama Latvijas pilsoņa biometriskā pase ar visiem biometrijas datiem, t. sk, pirkstu nospiedumiem?

Vai var ieceļot ASV ar vecā parauga pasi (zilā krāsā)?

Vai var ieceļot ASV ar vecā parauga pasi (zilā krāsā) un ceļošanai nederīgu vecā parauga pasi, bet kurā ir derīga ASV vīza?

Cik ilgi drīkstēs uzturēties ASV bez vīzas?

Vai, esot ASV, var tikt mainīts ESTA iebraukšanas atļaujas statuss?

Ko darīt, ja ESTA neapstiprina ceļošanas atļauju?

Ja ESTA ceļošanas atļauju neapstiprina, vai drīkst pieteikties atkārtoti?

Ja ir atteikta ESTA atļauja, taču rīt jādodas uz ASV, vai var vienoties par ārkārtas tikšanos tuvākajā ASV vēstniecībā vai konsulātā?

Ja iepriekš atteikta ASV vīza, vai var pieteikties ESTA atļaujai un ceļot VWP ietvaros?

Ja  nav pieeja internetam, kur būs iespēja izpildīt ESTA?

Vai ESTA vajadzīga, ja ASV šķērso tranzītā?

Vai ESTA vajadzīga, ja ierodas ASV pa sauszemi?

Kā var uzzināt ESTA atteikuma iemeslu?

Vai ESTA ir droša?

Vai ir kādas valstis, kurās ir ieviesta līdzīga sistēma ceļotājiem?

Cik ilgi ESTA iesnieguma dati tiek uzglabāti?

Vai TDD (ASV Tēvzemes Drošības departaments) sniegs ESTA datus par mani arī citiem?

Ja ir iegādāta turp ceļa aviobiļete ar vairākām pārsēšanām, kurš lidojums ir jānorāda ESTA sistēmas sadaļā "Travel Information"?

Kādam jābūt Latvijas Republikas pases derīguma termiņam, lai ceļotu uz ASV?

 Ko nozīmē bezvīzu režīms ar ASV?

Tas nozīmē, ka tūrisma vai biznesa nolūkos Latvijas pilsoņi, kas saņēmuši biometrisko pasi un ESTA apstiprinājumu, var doties uz ASV bez vīzas.

 Kā var pieteikties ESTAi uz ASV?

ESTA ir interneta tīmekļa sistēma. Lai pieteiktos ESTA atļaujai, ir jāieiet https://esta.cbp.dhs.gov/. Tālāk jāseko instrukcijām, lai atbildētu uz visiem nepieciešamajiem jautājumiem.

 Vai ESTA jāsaņem katram ceļotājam individuāli?

Katram Latvijas pilsonim, dodoties uz ASV biznesa vai tūrisma nolūkos ASV bezvīzu programmas ietvaros pirms došanās ceļā ir jāsaņem elektroniska ceļošanas atļauja ESTA sistēmā.

Arī bērniem, neatkarīgi no vecuma, ir jāsaņem atsevišķs ESTA apstiprinājums.

 Vai arī zīdaiņiem jāsaņem ESTA?

Bērniem, neatkarīgi no vecuma, ir jāsaņem atsevišķs ESTA apstiprinājums.  

 Kāda informācija ir nepieciešama, lai aizpildītu ESTA iesniegumu?

Ceļotājam angļu valodā jāsniedz biogrāfijas dati, tostarp vārds, uzvārds, dzimšanas datums un pases dati, kā arī, ja ir zināma ceļojuma informācija, piemēram, lidojuma reisa Nr. un galamērķa adrese ASV. Ir arī jāatbild uz jautājumiem saistībā ar tiesībām ceļot VWP ietvaros attiecībā uz infekcijas slimībām, arestiem un notiesāšanu par noteiktiem noziegumiem, kā arī iepriekšējo vēsturi saistībā ar ASV vīzas atteikumu vai deportāciju, un citiem jautājumiem. 

 Kādos gadījumos varēs doties uz ASV bez vīzas?

Uz ASV bezvīzu programmas ietvaros var doties tikai biznesa un tūrisma nolūkos. Dodoties uz ASV ar citu mērķi, piemēram, lai mācītos, strādātu u.c. tāpat kā līdz šim nepieciešams vērsties ASV vēstniecībā ar vīzas pieprasījumu.

Diplomātisko un dienesta pasu turētājiem, dodoties uz ASV ar oficiālu mērķi, ir nepieciešama ASV vīza arī turpmāk.

 Cik ilgu laiku pirms brauciena nepieciešams pieteikties ESTAi?

Pieprasījumu ESTA atļaujai var iesniegt jebkurā laikā pirms ceļošanas uz ASV, taču ieteicams ne vēlāk kā 72 stundas pirms ceļojuma sākuma. Ja vien to neanulē, ceļošanas atļauja ir derīga divus gadus no apstiprināšanas datuma vai līdz ceļotāja pases derīguma termiņa beigām, ja tas ir īsāks par diviem gadiem. Ja pēc ESTA atļaujas apstiprināšanas mainās iesniedzēja galamērķa adrese vai maršruts, tad šo informāciju obligāti ir jāatjauno ESTA sistēmas interneta lapā. Ņemot vērā, ka ESTA pieteikumu var arī noraidīt, ieteicams ceļojumu plānot savlaicīgi, vairākas nedēļas pirms plānotā brauciena, paredzot arī papildus laiku ASV vīzas saņemšanai, ja tas būs nepieciešams (skat. https://lv.usembassy.gov/lv/visas-lv/visa-waiver-program-lv/).

 Kuru valstu pilsoņi var ieceļot ASV bezvīzu programmas ietvaros? 

VWP ietvaros ASV ir tiesīgi ceļot pilsoņi no Andoras, Austrijas, Apvienotās Karalistes, Austrālijas, Beļģijas, Brunejas,  Čehijas, Čīles, Dānijas, Dienvidkorejas, Francijas, Grieķijas, Igaunijas, Īslandes, Īrijas, Itālijas, Japānas, Latvijas, Lietuvas, Lihtenšteinas,  Luksemburgas, Malta, Monako, Nīderlandes, Jaunzēlandes, Norvēģijas, Portugāles, Polijas, Sanmarīno, Singapūras, Slovākijas, Slovēnijas, Spānijas, Somijas, Taivānas, Ungārijas, Zviedrijas, Vācijas un Šveices.

 Vai visu VWP dalībvalstu pilsoņiem ir jāpiesakās ESTA?

Sākot no 2009. gada 12. janvāri ESTA ir obligāta visām VWP dalībvalstīm. Tām valstīm, kuras jau bija  VWP dalībvalstis, ESTA  ir  obligāta sākot ar 2009. gada 12.janvāri.

 Kādas ir ESTA priekšrocības?

ESTA tiek pieprasīta un saņemta elektroniski.

Nodeva par ESTA pieprasījuma iesniegšanu ir tikai  14 USD.

Nav jāiesniedz vīzas pieprasījums ASV vēstniecībā*

* ja Jūsu iesniegums ESTA tiek noraidīts un vēlaties doties uz ASV, Jums ir tiesības vērsties ASV vēstniecībā ar vīzas pieprasījumu.

 Vai ESTA ir vīza?

Nē, ESTA nav vīza. Tā neatbilst juridiskajām prasībām, lai būtu izmantojama ASV vīzas vietā gadījumos, kad saskaņā ar ASV tiesību aktiem ir nepieciešama vīza.

 Kāpēc ceļošanai uz ASV bezvīzu programmas ietvaros nepieciešama ESTA?

To nosaka ASV tiesību akti. ASV Tēvzemes Drošības departamentam (TDD) ir uzdots ieviest elektronisku ceļošanas atļauju sistēmu un citus pasākumus, lai uzlabotu bezvīzu ceļošanas drošību. Šī kārtība tiks attiecināta uz visām ASV bezvīzu programmas dalībvalstīm.

ESTA piešķir papildus drošības līmeni, kas ļauj TDD vēl pirms ceļošanas noteikt, vai personai ir tiesības ceļot uz VWP ietvaros, kā arī to, vai šāds ceļojums nerada likumpārkāpuma vai drošības risku.

 Ja man ir derīga ASV vīza, vai nepieciešama arī ESTA?

Personas, kurām ir derīga vīza, joprojām var ceļot uz ASV ar šo vīzu tādos nolūkos, kādiem tā tikusi izdota. Personām, kuras ceļo ar derīgu vīzu, nav nepieciešams pieteikties ESTA.

 Ja ir saņemts ESTAs apstiprinājums ceļošanai uz ASV, vai tas nozīmē, ka var iebraukt valstī?

Tāpat kā spēkā esoša ASV vīza, arī saņemts ESTA apstiprinājums nedod pilnīgu garantiju, ka personai ir atļauta iebraukšana ASV. Visos gadījumos ASV Muitas un robežsardzes biroja (MRB) darbinieki par ielaišanu lemj ASV robežkontroles punktos.

 Cik ilgi ir derīga ESTA?

Nav nepieciešams konkrēti zināt par braukšanas laiku uz ASV, pirms piesakās ESTA atļaujai. Apstiprināta ESTA atļauja ir derīga divus gadus vai kamēr beigsies iesniedzēja biometriskās pases derīguma termiņš, atkarībā no tā, kas iestājas vispirms.

 Cik laika prasa pieprasījuma apstrāde ESTA sistēmā?

Tiklīdz ceļotājs ir veiksmīgi aizpildījis ESTA iesniegumu un iesniedzis to sistēmā, iesniegums tiks pārbaudīts datu bāzēs. Vairumā gadījumu ESTA gandrīz nekavējoties, sniegs atbildi par tiesībām ceļot VWP ietvaros.

Ir trīs iespējamās atbildes uz iesniegumu ESTA sistēmā: "Atļauja apstiprināta", "Atļauja jāuzgaida" un "Ceļošana nav atļauta".

Tiem iesniedzējiem, kas saņems apstiprinājumu, ir tiesības ceļot uz ASV VWP ietvaros.

Tiem iesniedzējiem, kas saņems atbildi "Atļauja jāuzgaida", būs atkārtoti jāpārbauda tīmekļa vietne 72 stundu laikā, lai saņemtu galīgo atbildi.

Tiem iesniedzējiem, kuru ESTA iesniegumi tiks atteikti, ir tiesības vērsties ASV vēstniecībā ar vīzas pieprasījumu.

 Cik maksās ESTA?

Kopš 2010.gada 8.septembra par reģistrāciju vai pieteikuma atjaunošanu ESTA automatizētajā sistēmā tiek piemērota maksa 14 USD apmērā. Maksājumu var veikt ar kredītkarti vai debetkarti.

 Vai var pieteikties ESTA atļaujai  īsi pirms izbraukšanas?

Ieteicams ir saņemt ESTA apstiprinājumu ne vēlāk kā 72 stundas pirms došanās uz ASV. Parasti ESTA pieprasījumu apstrāde notiek raiti, tomēr jārēķinās, ka galējais atbildes termiņš ir 72 stundas. Ja pieprasījums ir iesniegts neilgi pirms ceļojuma sākuma, var būt situācija, ka tā apstrāde netiek pabeigta savlaicīgi un persona nevar doties ceļā. Jāņem vērā, ka atsevišķās situācijās pieprasījums var būt arī noraidīts. Tādā gadījumā personai pirms ceļošanas uz ASV, ir jāvēršas ar vīzas pieprasījumu ASV vēstniecībā.

 Vai ESTA ir pieejama latviešu valodā?

Jā, ESTA programmas apraksts un jautājumi ir pieejami 21 valodā, tostarp arī latviešu valodā, taču atbildes, neatkarīgi no izvēlētās valodas tāpat kā līdz šim, ir jāsniedz angļu valodā.

 Vai atbildes jāsniedz tikai angļu valodā?

Jā, ESTA iesniegums, neatkarīgi no izvēlētās programmas valodas, ir jāaizpilda angļu valodā, tāpat kā pašreiz angļu valodā ir jāaizpilda papīra veidlapa I-94W (neimigranta bezvīzu ieceļošanas/ izceļošanas veidlapa) pirms ieceļošanas ASV.

 Ja ir saņemts ESTA apstiprinājums, vai ir jāaizpilda arī veidlapa I-94W (neimigranta bezvīzu ieceļošanas/ izceļošanas veidlapa)?

VWP ceļotājam ar derīgu ESTA atļauju nav jāpilda I-94W papīra veidlapa.

 Vai ESTA ceļošanas atļaujai jāpiesakās atkārtoti?

Jā, noteiktos gadījumos ir jāsaņem jauna ESTA atļauja. Parasti ESTA atļauja ir derīga atkārtotai izmantošanai līdz tās derīguma termiņa beigām. Katru reizi pirms braukšanas ir jāatjauno informācija par galamērķa adresi un maršrutu. To darot, ESTA nodeva nebūs atkārtoti jāmaksā.

Savukārt, pases maiņas, tās termiņa izbeigšanās vai arī personas vārda vai/un uzvārda maiņas gadījumā, ir jāiesniedz jauns pieprasījums ESTAi. Šādā gadījumā no jauna būs jāmaksā arī ESTA nodeva.

 Ko darīt, ja ir saņemta jauna biometriskā pase?

Ja ceļotājs saņem jaunu biometrisko pasi, ir jāpiesakās jaunai ESTAi.

 Vai ceļošanai uz ASV bezvīzu programmas ietvaros ir nepieciešama Latvijas pilsoņa biometriskā pase ar visiem biometrijas datiem, t. sk, pirkstu nospiedumiem?

Nē, tas nav obligāti. Derīgas ir arī tās biometriskās pases, kuras izsniegtas laika posmā no 2007.gada 20.novembra līdz 2008.gada 15. septembrim. Šajā laika posmā biometriskajās pasēs netika iekļauti pirkstu nospiedumi.

 Vai var ieceļot ASV ar vecā parauga pasi (zilā krāsā)?

Latvijas pilsonis, kuram ir vecā parauga pilsoņa pase, nevar ceļot uz ASV VWP ietvaros un izmantot ESTA.

Ar vecā parauga Latvijas pilsoņu pasēm (izdotām no 2002.gada 1.jūlija līdz 2007.gada 19.novembrim) var ceļot uz ASV, saņemot vīzu ASV vēstniecībā.

 Vai var ieceļot ASV ar vecā parauga pasi (zilā krāsā) un ceļošanai nederīgu vecā parauga pasi, bet kurā ir derīga ASV vīza?

Jā, var. Ceļotājam jābūt līdzi abām šīm pasēm.

 Cik ilgi drīkstēs uzturēties ASV bez vīzas?

ASV bez vīzas drīkst uzturēties 90 dienas.

 Vai, esot ASV, var tikt mainīts ESTA iebraukšanas atļaujas statuss?

Nē. Esot ASV, ESTA iebraukšanas atļauja nevar tikt mainīta uz darba vai studenta vīzu. Lai veiktu attiecīgo maiņu, personai ir jāatgriežas savā mītnes zemē.

 Ko darīt, ja ESTA neapstiprina ceļošanas atļauju?

Ja iesniegums ESTA tiek noraidīts, ceļotājam ir tiesības vērsties ASV vēstniecībā ar vīzas pieprasījumu.

 Ja ESTA ceļošanas atļauju neapstiprina, vai drīkst pieteikties atkārtoti?

Jā, var atkārtoti pieteikties ESTA, taču, ja vien apstākļi nav mainījušies, ESTA netiks izsniegta un ir jāpieprasa vīza ASV vēstniecībā. Par katru jaunu iesniegumu būs jāmaksā nodeva.

Jāņem vērā, ka atkārtots iesniegums ar nepatiesu informāciju, var novest pie tā, ka persona zaudē tiesības ceļot uz ASV.

 Ja ir atteikta ESTA atļauja, taču rīt jādodas uz ASV, vai var vienoties par ārkārtas tikšanos tuvākajā ASV vēstniecībā vai konsulātā?

Diemžēl tam nav garantijas. Informāciju par vīzas pieprasīšanas kārtību lasiet ASV vēstniecības mājas lapā (https://lv.usembassy.gov/lv/).   

 

Ja iepriekš ir atteikta ASV vīza, vai var pieteikties ESTAi un ceļot VWP ietvaros?

Ceļotājiem, kuriem ir bijusi atteikta ASV vīzas izdošana, ir ieteicams atkārtoti sniegt vīzas pieprasījumu un saņemt vīzu. Papildus informāciju var saņemt ASV vēstniecībā (www.travel.state.gov).

 Ja  nav pieeja internetam, kur būs iespēja izpildīt ESTA?

ESTA iesniegumu ir atļauts iesniegt ceļotāja vārdā arī trešajai pusei, piemēram, radiniekam vai ceļojumu aģentam. Ja nav personīga pieeja internetam,  ESTA varēs aizpildīt ar Latvijas tūrisma un ceļojumu aģentūru palīdzību. ASV vēstniecībās ESTA aizpildīt nevarēs. Plānots, ka Latvijas interneta portālos, kur var iegādāties aviobiļetes uz ASV, tiks ievietoti atgādinājumi ESTA atļaujas aizpildīšanai.

 Vai ESTA vajadzīga, ja ASV šķērso tranzītā ?

Jā, ESTA apstiprinājums vajadzīgs arī gadījumā, ja plānots caur ASV braukt tranzītā.

 Vai ESTA vajadzīga, ja ierodas ASV pa sauszemi?

Jā, ESTA apstiprinājums vajadzīgs arī gadījumā, ja plānots šķērsot ASV robežu pa sauszemi,  iebraucot no Kanādas vai Meksikas.

 Kā var uzzināt ESTA atteikuma iemeslu?

ESTA programma ir izveidota ļoti rūpīgi, lai garantētu, ka ESTA atļauja tiek atteikta tikai tām personām, kam nav tiesību ceļot uz ASV VWP ietvaros un tiem, kuru ieceļošana radītu likumpārkāpuma vai drošības risku.

ESTA tīmekļa vietnē būs norādīta saite uz TDD Ceļošanas pārskatīšanas palīdzības programmas (TRIP) tīmekļa vietni, tomēr tā nav garantija, ka iesniegtais pārskatīšanas lūgums tiks atbalstīts.

Jāņem vērā, ka ASV vēstniecības un konsulāti nevarēs sniegt informāciju par ESTA atteikumiem vai atrisināt problēmu, kas izraisījusi ESTA atteikumu. ASV vēstniecības un konsulāti varēs vienīgi izskatīt iesniegumu neimigranta vīzas saņemšanai.

 Vai ESTA ir droša?

Jā. Šo tīmekļa vietni administrē ASV valdība, un tiek izmantota tehnoloģija, ar kuru tiek novērsta neatļauta pieeja un ievadītās informācijas apskate. Attiecībā uz iesniedzēju, ESTA tīmekļa vietnē sniegto informāciju tiek piemērotas stingras konfidencialitātes prasības un kontrole. Pieeja šādai informācijai ir tikai tiem, kam tas nepieciešams darba pienākumu veikšanai.

 Vai ir kādas valstis, kurās ir ieviesta līdzīga sistēma ceļotājiem?

Austrālijas valdībai ir ESTA sistēmai līdzīga sistēma, ko sauc par "elektronisko ceļošanas pilnvaru"(ECP). Tāpat, kā tas ir ESTA gadījumā, ceļotāji uz Austrāliju iesniegumu var iesniegt elektroniski ECP tīmekļa vietnē.

 Cik ilgi ESTA iesnieguma dati tiek uzglabāti?

ESTA iesnieguma dati būs aktīvi tik ilgi, kamēr būs derīga ESTA atļauja, kas parasti ir divi gadi, vai kamēr ceļotāja pases derīguma termiņa beigām.

 Vai TDD (ASV Tēvzemes drošības departaments) sniegs ESTA datus par mani arī citiem dienestiem?

Informāciju, kas apkopota un saglabāta ESTA sistēmā, drīkst izmantot citi TDD dienesti, balstoties uz pienākumu zināt saskaņā ar šī dienesta uzdevumiem. ESTA iesniegumā ietverto informāciju Saprašanās Memoranda ietvaros drīkst sniegt Valsts departamenta (VD) konsulārajām amatpersonām, lai noteiktu, vai iesniedzējam pēc ESTA iesnieguma atteikuma būtu izdodama vīza. Arī pasažieru pārvadātāji (piemēram, aviosabiedrības) saņems informāciju attiecībā uz iesniedzēja ESTA atļauju ar Iepriekšējas pasažieru informācijas sistēmas (APIS)/ Ātrās uzziņu sistēmas APIS starpniecību.

 Ja ir iegādāta turp ceļa aviobiļete ar vairākām pārsēšanām, kurš lidojums ir jānorāda ESTA sistēmas sadaļā "Travel Information"?

Ja persona ir iegādājusies aviobiļeti ar vairākām pārsēšanām (piemēram, Rīga – Helsinki – Ņujorka), sadaļā "Travel Information" ir jānorāda transatlantiskais reiss ar kuru persona ieceļos ASV (Helsinki – Ņujorka). 

Kādam jābūt Latvijas Republikas pases derīguma termiņam, lai ceļotu uz ASV?

Ceļotāji bez vīzām (ESTA): Ceļotājiem bez vīzām, ierodoties ASV, pasēm ir jābūt derīgām vismaz 90 dienas. Jūsu pasei ir jābūt derīgai papildus vēl sešus mēnešus pēc uzturēšanās termiņa beigām (kopā 90 dienas + 6 mēneši ierašanās dienā ASV) tikai tad, ja valsts, kuras pilsonis esat, NAV iekļauta šajās sarakstā: Valstis, kurām ir līgums ar ASV par pases derīguma termiņa pagarināšanu par 6 mēnešiem.

Ceļotāji ar vīzām: Ceļotājiem, kuriem ir vīzas, ierodoties ASV, pasēm ir jābūt derīgām uz plānoto uzturēšanās laiku ASV. Jūsu pasei ir jābūt derīgai papildus vēl sešus mēnešus pēc plānotā uzturēšanās termiņa beigām tikai tad, ja valsts, kura ir izdevusi Jūsu pasi, NAV iekļauta šajās sarakstā: Valstis, kurām ir līgums ar ASV par pases derīguma termiņa pagarināšanu par 6 mēnešiem.

Ja Jums nepieciešama papildus informācija, lūdzu sazinieties ar ASV vēstniecības Latvijā Konsulāro nodaļu.  Kontaktinformācija ir pieejama ASV vēstniecības Latvijā mājas lapā: https://lv.usembassy.gov/lv/


! ASV Tēvzemes drošības departaments un ASV vēstniecība Rīgā brīdina par līdzīgām, krāpnieku izveidotām, ESTA sistēmas mājas lapām, kuru nolūks ir izkrāpt peronu kredītkaršu un citu personisku informāciju. Pirms ESTA sistēmas lietošanas persona tiek aicinātā rūpīgi pārbaudīt ESTA sistēmas vietnes adreses pareizību  https://esta.cbp.dhs.gov/.  

*Informācija ir sagatavota sadarbība ar ASV vēstniecības Latvijā Konsulāro daļu.

ASV vēstniecība Latvijā

Latvijas vēstniecība ASV

ASV Iekšzemes drošības departaments

ASV Valsts departaments