Biežāk uzdotie jautājumi

21.02.2020. 18:39

1) Kur ASV teritorijā iespējams saņemt konsulāros pakalpojumus?

ASV teritorijā konsulāros pakalpojumus iespējams saņemt tikai Latvijas vēstniecībā Vašingtonā. Latvijas pastāvīgā pārstāvniecība Ņujorkā konsulāros pakalpojumus nesniedz.

Dienvidamerikā (konkrēti Argentīnā, Čīlē, Kolumbijā, Meksikā, Peru un Venecuēlā) Latvijas goda konsuliem ir tiesības izsniegt Atgriešanās apliecības Latvijas valstspiederīgajiem. 

  

2) Vai man ir kāds jāinformē, ja pastāvīgi dzīvoju ārvalstīs?

Saskaņā ar Iedzīvotāju reģistra likuma 15. panta otro daļu personām, kurām ir Latvijas valstiskā piederība un kuras uzturas ārpus Latvijas ilgāk par 3 mēnešiem, ir pienākums paziņot Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei (PMLP) par savu un savu nepilngadīgo bērnu dzīvesvietas adresi ārvalstī.

Papildu informācija par dzīvesvietas adreses ārvalstī paziņošanu ir atrodama vēstniecības mājas lapas sadaļā par dzīvesvietas deklarēšanu ASV.  

 

3) Vai vēstniecība var palīdzēt atrast radiniekus, ar kuriem ir zuduši kontakti?

Ja Jums ir zudis kontakts ar radinieku, kurš atrodas ārzemēs, Jums būtu jāvēršas ar attiecīgi noformētu iesniegumu Latvijas Republikas Iekšlietu ministrijas Valsts policijā.

Valsts policijas kontaktinformācija:
Valsts policija
Čiekurkalna 1.līnija 1, k- 4, Rīga, LV – 1026
Tālr.: 110
Fakss: +371 67075053
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Tāpat ar tuvinieku meklēšanu nodarbojas Latvijas Sarkanais Krusts
Latvijas Sarkanā Krusta Sekretariāts
Šarlotes iela 1d. Rīga, LV-1001
Tālr.: +371 67336651
Fakss: +371 67336652
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Gadījumos, kad vēlaties sazināties ar radu, senu draugu vai paziņu Latvijas teritorijā, kura adresi esat pazaudējis vai aizmirsis, Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde var palīdzēt sazināties ar meklējamo personu.

Ja radinieks pazudis ASV teritorijā, Jūs variet vērsties Ārlietu ministrijas Konsulārajā departamentā pa e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. vai pa diennakts tālruni: +371 26337711, kas sazināsies ar Latvijas vēstniecību ASV. Šādā gadījumā Jums jānorāda pēc iespējas precīzāka informācija par meklējamo personu – vārds, uzvārds, dzimšanas dati, īpašas pazīmes, ceļojuma mērķis, ieceļošanas datums ASV, lidosta utml.

4) Pases un eID kartes

Vai pasi iespējams saņemt, neierodoties personīgi vēstniecībā?

Lai pieteiktos jaunai pasei un/vai eID kartei, Jums personīgi jāierodas vizītē Latvijas vēstniecībā, iepriekš piesakot savu apmeklējumu konkrētā dienā un laikā. Pierakstīties pases un eID kartes pieprasīšanai Latvijas Republikas vēstniecībā ASV Jūs variet šeit. Attālināta pieteikšanās personu apliecinošiem dokumentiem nav iespējama. Pieteikties jaunai pasei un/vai personas apliecībai arī ir iespējams mobilās pasu stacijas izbraukumu laikā. Tuvāku informāciju par kārtību, kādā jāpiesakās personu apliecinošiem dokumentiem, lūdzam skatīt vēstniecības mājas lapas Konsulārajā sadaļā “Latvijas pases un personas apliecības noformēšana”.

 Pēc cik ilga laika es varēšu saņemt savu jauno pasi un/vai eID karti?

Personu apliecinoši dokumenti tiek izgatavoti Rīgā, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē, un vēstniecība šos dokumentus saņem aptuveni vienreiz mēnesī. Dokumentu /-us saņemsiet savā dzīvesvietā vidēji 8 nedēļu laikā. Vēstniecība izmanto kurjerpasta FedEx pakalpojumus.

5) Pilsonība

Ja es esmu Latvijas pilsonis un esmu ieguvis ASV pilsonību, vai man par to kādam ir jāziņo?

Lai paziņotu par citas valsts pilsonības iegūšanu, Latvijas pilsoņiem vēstniecībā jāiesniedz noteiktas formas iesniegums un ASV pases kopija vai naturalizācijas sertifikāta oriģināls, kas apliecināts ar Apostille (N.B. dokumenta oriģināls tiks atdots Jums atpakaļ). Tuvāku informāciju lūdzam skatīt vēstniecības mājas lapas Konsulārajā sadaļā “Dubultpilsonība”.

Ja es esmu Latvijas nepilsonis un esmu ieguvis ASV pilsonību, vai man par to kādam ir jāziņo?

Saskaņā ar likuma “Par to bijušās PSRS pilsoņu statusu, kuriem nav Latvijas vai citas valsts pilsonības” 6.panta pirmo daļu, Latvijas nepilsonim, kurš ieguvis citas valsts pilsonību, ir pienākums atteikties no nepilsoņa statusa 30 dienu laikā pēc šādas pilsonības iegūšanas. Tuvāku informāciju lūdzam skatīt vēstniecības mājas lapas Konsulārajā sadaļā “Atteikšanās no Latvijas nepilsoņa statusa”.

Vai trimdinieki un viņu pēcteči var vienlaikus pieteikties Latvijas pilsonībai vairākās paaudzēs (piemēram, trimdinieki, viņu bērni un mazbērni un/vai brāļi, māsas)?

Vēstniecība aicina šādos gadījumos iespēju robežās pieteikumus sūtīt kopā, jo tas atvieglos dokumentu savākšanu gan pieteikuma iesniedzējiem, gan lēmuma pieņēmējiem. (N.B. pilsonībai var pieteikties tikai tie trimdinieku pēcteči, kuri dzimuši laika posmā līdz 2014. gada 1. oktobrim). Tuvāku informāciju lūdzam skatīt vēstniecības mājas lapas Konsulārajā sadaļā "Latvijas pilsonības pieprasīšana".

6) Kur var saņemt Apostilli uz ASV izsniegta dokumenta?

Apostille ir starptautisks dokumenta īstuma apliecināšanas veids. Dokumentu ar Apostille apliecinās tā štata Office of the Secretary of State, kurā minētais dokuments izdots.

7) Vai man ir jāziņo par ASV notikušu laulību faktu, ja tās rezultātā nav mainīts uzvārds?

Saskaņā ar Latvijas Republikas Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likumu, Latvijas valstspiederīgajam ir pienākums informēt par civilstāvokļa izmaiņām 30 dienu laikā no notikuma brīža. Ja laulību rezultātā nav mainījies Jūsu uzvārds, nepieciešams reģistrēt laulību faktu. Tuvāku informāciju lūdzam skatīt vēstniecības mājas lapas Konsulārajā sadaļā “Ziņu iekļaušana Iedzīvotāju reģistrā (Laulību reģistrācija/šķiršana/vārda un uzvārda maiņa)”.

8) Kas ir nepieciešams bērnam, kurš ceļo uz ārvalstīm bez vecāku pavadības?

Ikvienam nepilngadīgam bērnam, šķērsojot Latvijas valsts ārējo robežu bez vecāku pavadības, jāuzrāda derīgs personu apliecinošs dokuments un tā vecāka izsniegta pilnvara, kurš ir Latvijas valsts piederīgais. Ja ceļojums paredzēts uz ASV, pilnvarai jābūt sagatavotai angļu valodā un apliecinātai ar Apostille (detalizētāka informācija par dokumenta apliecināšanu pieejama šeit). Ja pilnvara izsniegta latviešu valodā, nepieciešams veikt tās notariāli apliecinātu tulkojumu, kas apliecināts ar Apostille.

Savukārt, ja Amerikā pastāvīgi dzīvojošs nepilngadīgs Latvijas valsts piederīgais vēlas ceļot uz Latviju, uz robežas jāuzrāda derīgs personu apliecinošs dokuments un abu vecāku izsniegta pilnvara angļu valodā, kas apliecināta ar Apostille. Pilnvaras apliecināšanu iespējams veikt atbilstošā štata Office of the Secretary of State.

Papildu informāciju par bērnu ceļošanas kārtību un nepieciešamajiem dokumentiem varat saņemt Latvijas Republikas kompetentajā iestādē - Latvijas Valsts Robežsardzē  pa tālruni +371 67075616, bet Amerikas teritorijā U.S. Customs and Border Protection: https://www.cbp.gov/.

Kādi dokumenti nepieciešami bērnam, ja viņš ceļo ar vienu no vecākiem?

Ikvienam nepilngadīgam bērnam ceļojot kopā ar vienu no vecākiem, nepieciešams derīgs personu apliecinošs dokuments. Ja bērna vecāks nav Latvijas valsts piederīgais, nepieciešama otra vecāka notariāli apliecināta pilnvara. Tāpat, ja bērna dati nav iedrukāti vecāka personu apliecinošā dokumentā, līdzi jāņem bērna dzimšanas apliecība vai tās notariāli apliecināta kopija.

9) Kāda ir mājdzīvnieku ievešanas kārtība Latvijā?

Par mājdzīvnieku ievešanu Latvijā lūdzam interesēties Pārtikas un veterinārajā dienestā.

10) Informācija par pārtikas produktu ievešanu Latvijā.