Biežāk uzdotie jautājumi

22.11.2023. 17:38

1) Kur ASV teritorijā iespējams saņemt konsulāros pakalpojumus?

ASV teritorijā konsulāros pakalpojumus iespējams saņemt tikai Latvijas vēstniecībā Vašingtonā D.C. Latvijas pastāvīgā pārstāvniecība Ņujorkā konsulāros pakalpojumus nesniedz. 

2) Vai man ir kāds jāinformē, ja pastāvīgi dzīvoju ārvalstīs?

Personām, kurām ir Latvijas valstiskā piederība un kuras uzturas ārpus Latvijas, ir pienākums paziņot Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei (PMLP) par savu un savu nepilngadīgo bērnu dzīvesvietas adresi ārvalstī. To nosaka Fizisko personu reģistra likuma 14. pants.

Papildu informācija par dzīvesvietas adreses ārvalstī paziņošanu ir atrodama vēstniecības mājas lapas sadaļā Paziņošana par dzīvesvietu ASV.  

3) Vai vēstniecība var palīdzēt atrast radiniekus, ar kuriem ir zuduši kontakti?

Ja Jums ir zudis kontakts ar radinieku, kurš atrodas ārzemēs, Jums būtu jāvēršas ar attiecīgi noformētu iesniegumu Latvijas Republikas Iekšlietu ministrijas Valsts policijā.

Valsts policijas kontaktinformācija:
Valsts policija
Čiekurkalna 1.līnija 1, k- 4, Rīga, LV – 1026
Tālr.: 110
Fakss: +371 67075053
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Tāpat ar tuvinieku meklēšanu nodarbojas Latvijas Sarkanais Krusts
Latvijas Sarkanā Krusta Sekretariāts
Šarlotes iela 1d. Rīga, LV-1001
Tālr.: +371 67336651
Fakss: +371 67336652
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Gadījumos, kad vēlaties sazināties ar radu, senu draugu vai paziņu Latvijas teritorijā, kura adresi esat pazaudējis vai aizmirsis, Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde var palīdzēt sazināties ar meklējamo personu. Sīkāka informācija ir pieejama šeit.

4) Pases un eID kartes

Vai pasi iespējams saņemt, neierodoties personīgi vēstniecībā?

Lai pieteiktos jaunai pasei un/vai eID kartei, Jums personīgi jāierodas vizītē Latvijas vēstniecībā, iepriekš piesakot savu apmeklējumu konkrētā dienā un laikā. Pierakstīties pases un eID kartes pieprasīšanai Latvijas Republikas vēstniecībā ASV Jūs variet šeit. Attālināta pieteikšanās personu apliecinošiem dokumentiem nav iespējama. Pieteikties jaunai pasei un/vai personas apliecībai arī ir iespējams mobilās pasu stacijas izbraukumu laikā. Tuvāku informāciju par kārtību, kādā jāpiesakās personu apliecinošiem dokumentiem, lūdzam skatīt vēstniecības mājas lapas Konsulārajā sadaļā “Latvijas pases un personas apliecības noformēšana”.

 Pēc cik ilga laika es varēšu saņemt savu jauno pasi un/vai eID karti?

Personu apliecinoši dokumenti tiek izgatavoti Rīgā, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē, un vēstniecība šos dokumentus saņem aptuveni vienreiz mēnesī. Dokumentu /-us saņemsiet savā dzīvesvietā vidēji 8 nedēļu laikā. Vēstniecība izmanto kurjerpasta FedEx pakalpojumus.

5) Pilsonība

Ja es esmu Latvijas pilsonis un esmu ieguvis ASV pilsonību, vai man par to kādam ir jāziņo?

Lai paziņotu par citas valsts pilsonības iegūšanu, Latvijas pilsoņiem vēstniecībā jāiesniedz noteiktas formas iesniegums un ASV pases kopija vai naturalizācijas sertifikāta oriģināls, kas apliecināts ar Apostille (N.B. dokumenta oriģināls tiks atdots Jums atpakaļ). Tuvāku informāciju lūdzam skatīt vēstniecības mājas lapas Konsulārajā sadaļā “Dubultpilsonība”.

Ja es esmu Latvijas nepilsonis un esmu ieguvis ASV pilsonību, vai man par to kādam ir jāziņo?

Saskaņā ar likuma “Par to bijušās PSRS pilsoņu statusu, kuriem nav Latvijas vai citas valsts pilsonības” 6.panta pirmo daļu, Latvijas nepilsonim, kurš ieguvis citas valsts pilsonību, ir pienākums atteikties no nepilsoņa statusa 30 dienu laikā pēc šādas pilsonības iegūšanas. Tuvāku informāciju lūdzam skatīt vēstniecības mājas lapas Konsulārajā sadaļā “Atteikšanās no Latvijas nepilsoņa statusa”.

Vai trimdinieki un viņu pēcteči var vienlaikus pieteikties Latvijas pilsonībai vairākās paaudzēs (piemēram, trimdinieki, viņu bērni un mazbērni un/vai brāļi, māsas)?

Vēstniecība aicina šādos gadījumos iespēju robežās pieteikumus sūtīt kopā, jo tas atvieglos dokumentu savākšanu gan pieteikuma iesniedzējiem, gan lēmuma pieņēmējiem. (N.B. pilsonībai var pieteikties tikai tie trimdinieku pēcteči, kuri dzimuši laika posmā līdz 2014. gada 1. oktobrim). Tuvāku informāciju lūdzam skatīt vēstniecības mājas lapas Konsulārajā sadaļā "Latvijas pilsonības pieprasīšana".

6) Kur var saņemt Apostilli uz ASV izsniegta dokumenta?

Apostille ir starptautisks dokumenta īstuma apliecināšanas veids. Dokumentu ar Apostille apliecinās tā štata Office of the Secretary of State, kurā minētais dokuments izdots.

7) Vai man ir jāziņo par ASV notikušu laulību faktu, ja tās rezultātā nav mainīts uzvārds?

Saskaņā ar Latvijas Republikas Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likumu, Latvijas valstspiederīgajam ir pienākums informēt par civilstāvokļa izmaiņām 30 dienu laikā no notikuma brīža. Ja laulību rezultātā nav mainījies Jūsu uzvārds, nepieciešams reģistrēt laulību faktu. Tuvāku informāciju lūdzam skatīt vēstniecības mājas lapas Konsulārajā sadaļā “Ziņu iekļaušana Fizisko personu reģistrā (laulības reģistrācija/šķiršana/vārda, uzvārda maiņa, dubultpilsonība u.c.)”.

8) Kas ir nepieciešams bērnam, kurš ceļo uz ārvalstīm bez vecāku pavadības? Kādi dokumenti nepieciešami bērnam, ja viņš ceļo ar vienu no vecākiem?

Sīkāka informācija par bērnu ceļošanu ir pieejama šeit.

Ja ceļojums paredzēts uz ASV, pilnvarai jābūt sagatavotai angļu valodā un apliecinātai ar Apostille (detalizētāka informācija par dokumenta apliecināšanu pieejama šeit). Ja pilnvara izsniegta latviešu valodā, nepieciešams veikt tās notariāli apliecinātu tulkojumu, kas apliecināts ar Apostille.

9) Kāda ir mājdzīvnieku ievešanas kārtība Latvijā?

Par mājdzīvnieku ievešanu Latvijā lūdzam interesēties Pārtikas un veterinārajā dienestā.

10) Informācija par pārtikas produktu ievešanu ASV ir pieejama šeit.