Biežāk uzdotie jautājumi

13.03.2019. 14:06

1. Iestāde, kur persona var vērsties pēc palīdzības, ja uzskata, ka pārkāptas darba ņēmēja tiesības;

Valsts darba inspekcija (Státní úřad inspekce práce,). Adrese: Kolářská iela 451/13, Opava, pasta indekss 746 (Kolářská 451/13, 74601 Opava) kontakttālrunis: +420 950179101, e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.. Vairāk informācijas šeit.


2. Institūcijas, kas atbild par veselības un darba drošības uzraudzību, būtiskais tiesiskajā regulējumā;

Valsts darba inspekcija (Státní úřad inspekce práce,). Adrese: Kolářská iela 451/13, Opava, pasta indekss 746 (Kolářská 451/13, 746 01 Opava) kontakttālrunis: +420 950 179 101, e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.. Vairāk informācijas šeit.

Inspekcijas darbība tiek veikta saskaņā ar likumu Nr. 251/2005 Sb, Par darba inspekciju (spiest šeit). Inspekcijas galvenais mērķis ir profilaktisko pasākumu veikšana, cenšanās novērst negatīvas parādības - ievainojumus darba vietā, arodslimības, tehnisko iekārtu avārijas – un gatavība tikt galā ar šo parādību sekām, ja tās ir notikušas.


3. Nodokļu maksāšanas kārtība un kompetentās institūcijas;

Finanšu pārvalde (Finanční správy), Adrese: Lazarská iela 15/7, Prāga 1, pasta indekss: 11722 (Lazarská 15/7, 11722 Praha 1), kontakttālrunis: +420 296852222, e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.. Vairāk informācijas šeit.

Informācija par nodokļu maksāšanas kārtību šeit.


4. Kādus sociālos pabalstus darba ņēmēji var saņemt attiecīgajā valstī un kompetentās institūcijas;

Čehijā valsts noteikto sociālo pabalstu sistēmu nosaka likums Nr. 117/1995 Sb., Par valsts sociālo pabalstu (spiest šeit) Saskaņā ar minēto likumu Čehijā tiek nodrošināti sekojoši sociālie pabalsti:

a.  Pabalsts par bērnu;
b.  Vecāku pabalsts;
c.  Pabalsts dzīvoklim;
d.  Pēcdzemdību pabalsts;
e.  Apbedīšanas pabalsts.

Kompetentā iestāde: Darba un sociālo lietu ministrija (Ministerstvo Práce a socialních věcí), adrese: Na Poricnim pravu iela 1/376, Prāga 2, pasta indekss 12801 (Na Poříčním právu 1/376, 12801 Praha 2), kontakttālrunis: +420 221 921 111. Vairāk informācijas šeit.

Lūgumu par sociālā pabalsta piešķiršanu darba ņēmējs var iesniegt sava rajona nodarbinātības birojā www.uradprace.cz (spiest šeit) vai sava rajona pašvaldības Sociālajā nodaļā.


5. Sociālie dienesti, kas ir atbildīgi par ģimenes un bērnu tiesību jautājumiem;

Čehijā ģimenes un bērnu tiesību aizsardzības jautājumus risina katras rajona pašvaldības Sociālā nodaļa.

Bērnu tiesību jautājumus Čehijā regulē likums Nr. 359/1999 Sb. Par bērnu sociāli-tiesisko aizsardzību (spiest šeit).


6. Kas segs izdevumus par ārvalstīs sniegto medicīnisko palīdzību, ja ceļojumam nebūs iegādāta veselības apdrošināšana?

Ja ceļotājs nebūs noformējis EVAK un / vai nebūs iegādājies ceļojuma apdrošināšanas polisi, visi izdevumi, kas saistīti ar medicīniskās palīdzības saņemšanu ārvalstīs (ārstēšana, personas transportēšana, personas mirstīgo atlieku transportēšana nāves gadījumā), jāsedz ceļotājam pašam vai viņa tuviniekiem.


7. Ko darīt, ja ārzemēs pazudis tuvinieks?

Ja ir pamatotas aizdomas par personas bezvēsts prombūtni ārvalstīs, tuviniekiem jāvēršas Latvijas Valsts policijā. Ar personu meklēšanu nodarbojas arī Latvijas Sarkanais Krusts. 


8. Kādi dokumenti nepieciešami, ceļojot ar mājdzīvnieku?

Pārliecinieties, vai mājdzīvnieka pasē ir nepieciešamās atzīmes par veiktajām vakcinācijām saskaņā ar attiecīgās ārvalsts prasībām. Detalizēta informācija pieejama Pārtikas un veterinārajā dienestā.


 9. Vai bērnam var būt divas pilsonības? 

Latvijas pilsoņu bērniem dubultā pilsonība ir iespējama ar jebkuru valsti. Proti, ja bērna dzimšanas brīdī viens no vecākiem ir Latvijas pilsonis, bērns ir atzīstams par Latvijas pilsoni, neskatoties uz to, ka viņam jau ir citas valsts pilsonība.

Latvijas pilsonis, kuram līdz pilngadības sasniegšanai ir izveidojusies dubultā pilsonība ar valsti, kas nav atļauto valstu sarakstā, pēc pilngadības sasniegšanas līdz 25 gadu vecumam būs jāizdara izvēle, kuras valsts pilsonību saglabāt. Šis pienākums neattiecas uz Latvijas pilsoni, kuram Latvijas pilsonība reģistrēta kā trimdinieku pēctecim vai arī dubultā pilsonība izveidojusies ar atļauto valsti.


10. Kur jāvēršas, lai Latvijas iedzīvotājs saņemtu ārvalstīs izdotu dokumentu?

Lai saņemtu dokumentu, kas izdots ārvalstīs, jāvēršas attiecīgās ārvalsts diplomātiskajā un konsulārajā pārstāvniecībā Latvijā. Vairākas valstis, piemēram, ASV un Apvienotā Karaliste, piedāvā iespēju pieprasīt dokumentu elektroniski. Tuvāku informāciju iespējams saņemt, vēršoties attiecīgās valsts pārstāvniecībā.