B. Braže un R. Sikorskis: Latvijas un Polijas kopīga rīcība Krievijas draudu novēršanā un ārējo robežu stiprināšanā ir ieguldījums visas ES un NATO drošībā
2024. gada 20. jūnijā darba vizītē Varšavā ārlietu ministre Baiba Braže tikās ar Polijas ārlietu ministru Radoslavu Sikorski (Radosław Sikorski), iekšlietu un administrācijas ministra vietnieku Maceju Duščiku (Maciej Duszczyk), Baltkrievijas demokrātisko spēku Apvienotā pārejas kabineta vadītāja vietnieku un Koordinācijas padomes prezidija locekli Pāvelu Latušku (Pavel Latushka). Ministre tikās arī ar Polijas un Amerikas Savienoto Valstu izveidotās Ukrainas Komunikācijas grupas pārstāvjiem.
Ārlietu ministri pārrunāja Latvijas un Polijas divpusējo un reģionālo sadarbību, īpaši, lai stiprinātu Baltijas jūras reģiona aizsardzības spējas un drošību.
Ārlietu ministre B. Braže: “Ar Polijas kolēģi esam vienisprātis – bez drošas Baltijas nav drošas Polijas un otrādi. Gan Latvija, gan Polija pašlaik piedzīvo kopīgus apdraudējumus – Krievijas hibrīddraudus, migrācijas instrumentalizāciju, intensīvus sabotāžas gadījumus. Mēs turpināsim stiprināt sadarbību, vēl efektīvāk apmainoties ar informāciju un reaģējot vēl operatīvāk. Viennozīmīgi mūsu kopīga prioritāte ir stiprināt visa reģiona drošību un aizsardzību - tai jākļūst arī par reģiona un visas transatlantiskās telpas prioritāti”.
B. Braže pateicās Polijai par tās ieguldījumu reģiona drošības stiprināšanā. Sarunas laikā abi ministri pauda stingru atbalstu Ukrainai, kā arī uzsvēra ciešas reģionālās sadarbības nozīmi, lai stiprinātu un efektivizētu esošo sankciju ieviešanu un novērstu to apiešanu.
Tikšanās laikā ārlietu ministre B. Braže simboliski nodeva Eiropas Savienības (ES) Stratēģijas Baltijas jūras reģionam prezidentūru Polijai, kura no 1. jūlija būs vadošā valsts un to koordinēs.
Sarunā ar Polijas iekšlietu un administrācijas ministra vietnieku M. Duščiku Baiba Braže pārrunāja Latvijas un Polijas divpusējo un reģionālo sadarbību ES ārējās robežas aizsardzībā. Ārlietu ministre uzsvēra, ka Baltkrievijas un Krievijas īstenoto hribrīduzbrukumu mērķis ir destabilizēt Eiropas Savienības valstis, tai skaitā, izmantojot migrācijas instrumentalizāciju.
Tikšanās laikā ar Baltkrievijas demokrātisko spēku Apvienotā pārejas kabineta vadītāja vietnieku un Koordinācijas padomes prezidija locekli Pāvelu Latušku, Latvijas ārlietu ministre uzsvēra, ka Baltkrievijas demokrātiskā sabiedrība var rēķināties ar Latvijas ilgstošu atbalstu cīņā par demokrātiskām brīvībām un cilvēktiesību ievērošanu.
B. Braže atzinīgi novērtēja Polijas un Amerikas Savienoto Valstu Ukrainas Komunikācijas grupas izveidi. Grupas pārstāvjiem viņa apliecināja Latvijas gatavību aktīvi iesaistīties tās darbā.
“Mūsu kopīgais uzdevums ir mazināt Krievijas dezinformācijas ietekmi – ne tikai reģionālā, ES vai NATO līmenī, bet globālā mērogā”, uzsvēra ministre.
Vizītes laikā Polijā Baibai Bražei bija tikšanās arī ar Polijas Starptautisko attiecību institūta direktoru Slavomiru Dembski (Sławomir Dębski), pārrunājot aktuālos reģiona drošības jautājumus un atbalstu Ukrainai.
Informācijai
ES Stratēģijas Baltijas jūras reģionam ir pirmā ES iekšējā stratēģija Eiropas makroreģionam ar mērķi īstenot inovatīvu un integrētu ilgtermiņa pieeju ES politikas Baltijas jūras reģionā. Tā aptver astoņas ES dalībvalstis Baltijas jūras reģionā – Dāniju, Igauniju, Latviju, Lietuvu, Poliju, Somiju, Vāciju un Zviedriju.